Morfin, kodein a thebain, ale i další morfinanové alkaloidy, jsou přirozenou součástí makového latexu. Ten se po naříznutí vylučuje z makové tobolky a jeho účelem je chránit rostlinu před škůdci. Kromě uvedených účinků potlačujících v savčím organismu pocit bolesti, jsou opioidy vysoce návykové. To je primárně způsobeno jejich silnou vazbou na opioidní receptory.
Závislost na opioidech. Projevuje se extrémně silnou touhou znovu aplikovat látku, velice nejistou a nákladnou léčbou s častými recidivami, dramatickým syndromem odnětí drogy a četnými patologickými sociálně-zdravotními jevy. Často je bažení po této droze doprovázeno trestnými činy. Závislost na opioidech je celosvětovým problémem, který navíc provází onemocnění HIV, které se přenáší mezi narkomany užíváním infikovaných jehel. S rozvojem chemického a farmaceutického průmyslu dochází k modifikaci stávajících rostlinných morfinanových alkaloidů a objevují se jejich polosyntetické (např. Heroin, dihydrokodein, desomorfin) či syntetické formy (např. fentanyl). Pokud jsou využívány striktně v medicíně, přináší pacientům značnou úlevu od bolesti, avšak, jejich toxikomanská aplikace je zdrojem řady vážných celospolečenských problémů.
Účinnost opioidů ve srovnání s morfinem (Wilde M. a kol. 2019, upraveno)

Heroin a fentanyl. Pravděpodobně nejdiskutovanějšími opioidy, jsou diacetylmorfin, veřejně známý pod jeho původním komerčním názvem Heroin a fentanyl. Obě látky jsou zodpovědné mimo lékařskou sféru za stovky tisíc úmrtí globálně. Navíc je jejich výroba a distribuce spojená s činností těch nejbrutálnějších zločineckých organizací a zločineckých kartelů. Zločinecké organizace zapojené do tohoto obchodu s Heroinem či fentanylem páchají z důvodu zachování vysokých zisků vraždy, mučení, únosy, korupci, teroristické akce a v neposlední řadě poškození životního prostředí vyléváním toxických sloučenin zůstávajících po syntéze do přírody.

Největším producentem máku pro těžbu opia jsou tradičně asijské země patřící do oblastí tzv. Zlatého půlměsíce (Afghánistán, Írán, Pákistán) a Zlatého trojúhelníku (Myanmar, Thajsko, Laos). Oba regiony jsou známé svou dlouhou historií produkce opia, které je zpracováváno na heroin a odsud distribuováno do celého světa. Světová organizace UNODC odhaduje, že k roku 2023 užívalo opioidy okolo 60 milionů lidí, což je za konopnými drogami (219 milionů) druhý nejvyšší počet. Současnou produkci opia je složité odhadnout. Afghánistán, který byl jeho největším producentem (rok 2022 cca 6 200 tun), přestal po převzetí vlády místním Tálibánem v takto vysokých množstvích opium vyvážet a jeho roli nyní převzal Myanmar. Na důležitosti v této oblasti získalo také Mexiko. Odhad k vývozu opia k roku 2023 se pohybuje přes 2 000 tun.
Z hlediska drug cash crops můžeme opiový mák za takovou rostlinu považovat. Jeho pěstováním pro další účely toxikomanie, jsou na zemědělsky využitelných plochách vytlačovány jiné rostliny, které mohou být zpracovány do podoby potravin (obilí, ovoce, zelenina). Tato produkce pak vede k hladomorům a nedostatku potravin tak, jak tomu například opakovaně bylo v Afghánistánu.
I přesto, že v České republice je Mák setý pěstován téměř výlučně pro potravinářské účely, každoročně jsou maková pole napadána narkomany, kteří se snaží z dozrávajících tobolek extrahovat morfinany. Dochází tím pouze a jedině k ničení úrody a drahocenné potraviny, neboť obsah morfinanů v našem českém máku je velmi málo.
Tobolky máku pro potravinářské využití

Na foto nízkomorfinový Borowski. Po 5 hodinách latex z tobolky mizí.

Tobolky technického máku pro farmaceutické využití

Na foto čerstvě poškozená makovice.

Foto: Vlastimil Mikšík